Preconceptioneel onderzoek
Bij sommige koppels is vóór de zwangerschap duidelijk dat er een verhoogd risico is op een kindje met een genetische aandoening. Dat kan het geval zijn wanneer een erfelijke aandoening voorkomt in de familie of als het koppel al een kind met een genetische aandoening heeft.
Tijdens een preconceptioneel onderzoek bespreken we de mogelijke risico's vóór een zwangerschap. Ook koppels die geen verhoogd risico hebben kunnen advies inwinnen.
Meer info
Lees meer in de folder Genetische dragerschapsscreening - BeGECS (211.52 KB) "pdf".
Prenatale invasieve diagnostiek
Met prenatale invasieve diagnostiek sporen we een aangeboren of erfelijke afwijking op bij het ongeboren kind. Een prenatale genetische test wordt uitgevoerd tijdens de zwangerschap, op het erfelijk materiaal van het ongeboren kind. Dat materiaal verkrijgen we met een vlokkentest of een vruchtwaterpunctie.
Mogelijke redenen om de test uit te voeren zijn de aanwezigheid van een erfelijke fout bij een van de ouders, een genetische ziekte bij een vorig kind, of verontrustende resultaten van een van de onderzoeken tijdens de zwangerschapscontrole.
Je gynaecoloog verwijst je door voor een invasief prenataal onderzoek als hij of zij dat nodig acht.
Pre-implantatie genetische test (PGT)
Met de pre-implantatie genetische test (PGT) sporen we een gekende mutatie of chromosoomafwijking op bij embryo’s verkregen na in-vitrofertilisatie (ivf). Alleen de embryo’s die geen drager zijn van de onderzochte mutatie of chromosoomafwijking komen in aanmerking voor transfer naar de baarmoeder. Deze test wil een zwangersschapsafbreking voorkomen.
Koppels die een PGT-test willen ondergaan moeten eerst op raadpleging komen op de polikliniek.
Een afspraak maken
Mail naar pgt.cmgg@uzgent.be om een afspraak te maken voor een raadpleging.
Vermeld in de mail:
- voornaam en naam, geboortedatum, adres en telefoonnummer van jezelf en van je partner
- waarom je een PGT aanvraagt
- een resultatenrapport als je dat hebt
Geef in je mail ook duidelijk aan of je alleen voor een informatief gesprek komt of om de PGT-procedure onmiddellijk op te starten.
Buitenlandse koppels raden we aan om vooraf bij hun zorgverzekeraar te informeren of de behandeling wordt terugbetaald.
De raadpleging
Op de PGT-raadpleging heb je een gesprek met een klinisch geneticus en een psycholoog. Als voor de specifieke mutatie of chromosoomafwijking een PGT kan worden aangeboden, nemen we tijdens de raadpleging bij jou en je partner een bloedstaal af om de test te ontwikkelen. We plannen ook telkens een afspraak op de afdeling Reproductieve geneeskunde (ARG). Daar krijg je meer informatie over de ivf-behandeling en het opstarten van de procedure.
Overzicht testen
Raadpleeg het huidige aanbod van genetische testen in het laboratorium van de dienst Medische genetica.